1958 Boys Basketball State Champions
1983 Carter Williams 440 Yard Dash State Champion
1985 Jenna Dunn Two Mile Run State Champion
1989-1990 Girls Basketball 2-A State Champions
1990-1991 Basket Ball 2-A State Champions
1990-1992 John Moritz Jr Steeplechase ACC National Champion
1990 Steve Abbas Cross Country State Champion
1991-1992 Basketball 2-A State Champions
1991 Brennan O'Brien 1600 Meter Run State Champion
1991 Cross Country Class AA State Champions
1991 Danny Campbell Discus State Champion
1991 J.D Weiskircher 800 Meter Run State Champion
1991 Patrick Neville Cross Country State Champions
1991 Track Class AA State Champions
1992 Cross Country 2-A State Champions
1992 Duane Smith 400 Meter Dash
1992 J.D. Weiskircher 800 Meter Run State Champion
1992 Track and Field Class AA State Champions
1993 Chris Utz Cross Country State Champion
1993 Cross Country Class AAA State Champions
1993 J.D. Weiskircher 800 M. Run, 1600 M. Run, 4 x 400 M. Relay State Champion
1993 Jim Turner 100 M. Dash, 200 M. Dash, 4 x 400 M. Relay
1993 Sarah Lawlor 3200 M Run State Champion
1994 Antwain Tomlin Shotput State Champion
1994 Cross Country Class AAAA State Champions
1995 Boys 4x800 Relay State Champions
1995 Chris McKean 800m Boys' State Champion
1995 Cross Country Class AAAA State Champions
1995 Girls' 4 x 800m Relay State Champions
1996 Cross Country 4-A State Champions
1996 Jennifer Schoendiest Cross Country State Champion
1997-1999 Mason Marie Cathey 800m Champion, Pole Vault Champion (1998), 1600m Champion
1997 4 x 800m Relay State Champions
1997 4x800 Relay State Champions
1997 Boys' 4 x 800m State Champions
1997 Cross Country 4-A State Champions
1998 Boys' 4 x 800 State Champion
1998 Cross Country State Champions
1998 E. Tyler Cathey 189lbs Wrestling State Champion
1998 Girls 4 x 800 State Champions
1999 Cross Country 3-A State Champion
1999 Girls 4 x 800 State Champions
1999 Mason Marie Cathey Cross Country State Champion
1999 Volleyball 4-A State Champions
2000 Boys 4 x 800 State Champions
2000 Boys Cross Country 3-A State Champions
2000 Cross Country 3-A State Champions
2001 Tennis Class 3A Doubles State Champion
2002-2003 Courtney Hall 1600m Run State Champion
2002 Baseball 4-A State Champions
2002 Cross Country 2-A State Champions
2002 Ryder Leary Cross Country State Champion
2003 Boys 200m & 400m Freestyle State Champions
2003 Cross Country 2-A State Champions
2003 Ted Algire 100 Meter Butterfly State Champion
2004 400yd Freestyle Relay Boys State Champions
2004 Boys Swimming 2A State Champions
2004 Girls 4 x 800 State Champions
2004 John Long 100 Freestyle State Champion
2005 Boys 200 Freestyle Relay State Champions
2005 Chris Mullaney 3200m Run State Champion
2005 Girls 200 Freestyle Relay State Champions
2005 Luke Russell Class 2A Cross Country State Champion
2007 4 x 800m Class 2A State Champions
2008 Baseball Class 4A State Champions
2008 Class 2A 4 x 800m State Champions
2008 Cross Country Class 2A State Champions
2008 FHSAA Female Scholar-Athlete of the Year:Katherine Tucker
2008 Michael Wallace Class 2A 3200M State Champion
2008 Michael Wallace Class 2A Cross Country State Champion
2009-2010 Heather Coutts 100 Butterfly & Backstroke (2009) and 100 Back Stroke (2010) State Champion
2009 Class 2A 4 x 800m State Champions
2009 Colin Barker 2A Cross Country State Champion
2009 Colin Barker Class 2A 3200m State Champion
2009 Cross Country Class 2A State Champions
2009 Girls 200 Medley Relay State Champions
2010 Class 2A Girls 4 x 800m Relay State Champions
2010 Colin Barker 1600m and 3200m State Champion
2010 Female Scholar-Athlete of the Year: Elizabeth Tucker
2011 Stacey Drilling Class 2A High Jump State Champion
2012 Cross Country State Champions
2013 David Yarborough Class 2A 1600m State Champion
2014 Class 5A Volleyball State Champions
2015 David Bell Class 2A Pole Vault
2016 Class 2A 4 x 800m State Champions
2018 FHSAA State Track & Field 3200m Champion Nathan Jubran
2020 4A Girls Soccer State Champions